3 грешки, които да избягваме, ако ни тръшне пролетен вирус
Грипната вълна е вече зад гърба ни, но това съвсем не означава, че можем да си отдъхнем от вирусите.
С настъпването на пролетта се активира нова вълна от респираторни вирусни инфекции, които продължават да ни тормозят с добре познатите грипоподобни симптоми като температура, хрема, кашлица, болки в гърлото, главоболие, липса на апетит, отпадналост. Понякога могат да отминат бързо и леко, но понякога ни държат на легло в продължение на дни.
Как организмът ще се справи с вирусната инвазия зависи от състоянието на имунната ни система. Оказва се, че има някои грешки, които често допускаме по време на боледуване. С тях компрометираме работата ѝ и тя не е в състояние да разгърне своя отговор и да се справи адекватно с респираторната инфекция.
Грешка 1: Прием на антибиотик в първите дни на заболяването
Тези медикаменти не убиват вирусите и няма да помогнат да оздравеете. Те не съкращават времето на боледуване, не предотвратяват разпространението на вируса в организма, нито понижават температурата. Антибиотиците не само че няма да помогнат във вирусната фаза на инфекцията, но могат дори да влошат състоянието ви, защото допълнително отслабват имунитета.
Сред причините да не посягаме към тях без реална необходимост са и застрашителните размери на антибиотична резистентност. Последствията от свръхконсумацията на антибиотици е култивиране на резистентна патогенна флора, което постепенно изчерпва терапевтичните възможности на лекарите и неминуемо ще се стигне до момента да няма с какво да бъдат лекувани лечими досега бактериални инфекции.
Грешка 2: Прибързано посягане към температуропонижаващите лекарства
Температурата е един от симптомите при настинка и грип, които най-много ни плашат и ни карат да действаме прибързано. Колкото и да е неприятно и дори апокалиптично чувството от повишените градуси, те всъщност са най-естествената защита на човешкото тяло, чрез която се справя с вирусите или бактериите, попаднали в него. Високата телесна температура означава бърз отговор на здравата имунна система. Взимайки прибързано антипиретици, особено ако температурата е под 38,5 градуса, ние спираме този оздравителен процес и правим организма още по-беззащитен.
Грешка 3: Боледуване на крак
Лекарите са единодушни, че домашното лечение с почивка на легло поне през първите 2-3 дни е важно условие за преборване на инфекцията. На тялото му трябва енергия, с която да надвие вируса. Затова, ако имате възможност да си вземете болничен, не го лишавайте от нея. Ходейки болни на работа, не правите услуга и на колегите си, които също можете да заразите.
Практиката обаче сочи точно обратното – хората започват да приемат противогрипни прахчета или други симптоматични лекарства, съдържащи ибупрофен, парацетамол, аналгин, кофеинови съставки, които всъщност само потискат симптомите, но не лекуват инфекцията. Тези медикаменти бързо мобилизират болния, той се чувства по-добре, ходи на работа, но му се отнема почивката на организма, а имунната система е лишена от възможността да се бори с инфекцията. И често на втория-третия ден състоянието на болния се влошава и се появяват усложнения, ако вирусът е по-упорит.
За да бъде оздравителният процес максимално гладък, а възстановяването – бързо и ефективно, освен физическа почивка е нужно да се избере и най-подходящото лечение. Такова, което е добре познато и изпитано в практиката на лекарите и фармацевтите и категорично доказало терапевтичното си действие. Като антивирусното лекарство Инфлуцид.
От близо 20 години Инфлуцид успешно се прилага от българските лекари за лечение на грип и ОРВИ (остра респираторна вирусна инфекция) с висока температура - както самостоятелно, така и в комплексното лечение на същите заболявания. В случай на разболяване от грип или настинка, вкл. COVID-19, той действа мощно още от първия ден на прием: бързо овладява симптомите, регулира възпалението в организма, понижава температурата, намалява тежестта на инфекцията, съкращава времето на боледуване, предпазва от усложнения и лечение с антибиотици.
Инфлуцид има антивирусен ефект както към респираторни, така и към херпесни вируси, какъвто е вирусът на варицела. В момента се наблюдава бум на това заболяване в страната. Клинично доказано е, че при варицела Инфлуцид съкращава периода на поддържане на висока температура с около 3 дни, а продължителността на обрива – с приблизително 2 дена и половина. Освен това успешно укрепва имунната система, която по време на заболяването е силно понижена.
При остро състояние възрастни приемат по 1 табл. на всеки час до 12 табл. на ден, а деца под 12 г. – по 1 табл. на всеки 2 часа до 8 табл. дневно. След подобрение на симптомите – 3х1 табл. дневно за поне още 1 седмица, а след варицела и COVID-19 – поне 1 месец за оптимално укрепване на имунитета.
Инфлуцид осигурява и защита от вируси. Лекарството има доказан профилактичен ефект спрямо редица респираторни вируси, блокира проникването и размножаването им в клетката. Клинично потвърдено е, че приемът на 3х1 табл. на ден в продължение на 1 месец значително намалява риска от разболяване за 3 месеца.
Радвайте се на добро здраве!
Екипът на „Аптечко“