Липов цвят – пръв помощник при дихателни проблеми
Най-честото приложение на билките е вероятно при заболявания на дихателната система. Много от тези заболявания – остри възпаления на горните дихателни пътища, бронхит, емфизем, астма и др. могат да бъдат повлияни благоприятно от приготвените в домашни условия, „лекарства“ (чай, отвара, запарка).
В едни случаи, тези народни средства са напълно достатъчни за овладяване симптоматиката, а в други – успешно се съчетават с лекарствени средства за лечение на дихателни проблеми. Особено подходящи са лечебните билки при хронични заболявания на дихателните пътища, изискващи продължително лечение.
Липата – тя е навсякъде!
Днес на фокус ще бъде растението, за което сме сигурни, че не е ново за никого: липата. Излизаш пред блока – липа! Отиваш в парка – липа! Тя е навсякъде! Сребролистната липа е най-разпространена в страната ни, докато останалите два вида (дребнолистна и едролистна) се срещат по-рядко в горите, по каменисти склонове и др. Последните два вида се отглеждат като декоративни дървета.
Най-използваната част на растението са неговите цветове. Те съдържат етерично масло, гликозиди, флавоноиди. Прицветниците съдържат танини, аскорбинова киселина и др. Така известният липов цвят се използва главно заради своето потогонно, противомикробно действие, както и заради противоспастичното, противовъзпалителното и диуретичното действие!
Как да извлечем най-доброто от липата?
• Липов чай при проблеми с горните дихателни пътища, ларингит, например. Липовият чай има диуретично действие, което допринася за лечението на някои заболявания на пикочните пътища;
• Запарка – липовият цвят се използва външно за гаргара при възпалителни заболявания на гърлото и устната кухина;
• Отвара – в народната медицина се препоръчва отвара от липов цвят под формата на бани при изгаряния, кожни обриви, възпалени хемороиди, ставни болки.
Как да приготвим?
Запарката се приготвя като към 1 супена лъжица от ситно нарязания липов цвят се добавя 250 мл вряща вода. След 20 минути, прецеждате и пиете от горещата напитка;
За външна употреба се приготвя отвара от 100 г липов цвят към 2 л вода;
За гаргара се приготвя отвара от 20г липов цвят към 250 мл вряща вода, като към топлата течност може да се прибави и 1 чаена лъжица сода бикарбонат.
Радвайте се на добро здраве!
Екипът на „Аптечко“